What-if STALINETZ - kompletný postup (FOTO+VIDEO)

14.06.2022

Pred pár dňami, keď som ako obvykle premýšľal nad dilemou, aký ďalší model si postavím, v priečinku "INŠPIRÁCIE" som natrafil na uložené snímky buldozérov vo veľmi atraktívnom sfarbení. V zásobe nepostavených modelom som už nejaký čas mal model S-65 Stalinetz od firmy Trumpeter v mierke 1/72, a tak bolo rozhodnuté. 

Samotná stavba Stalinetza zabrala niekoľko hodín. Využil som aj kabínu z predchádzajúcej stavby. Z plastových doštičiek a profilov som vytvoril radlicu, spolu s mechanizmom (viem, že takto to nikdy nemohlo fungovať, v motorovom priestore nie je možné uchytiť piesty, no keďže celý projekt je od začiatku What-if, hlavu som si tým nelámal a aj napriek snahe druhých, ani nebudem).

V druhej etape som pomocou hrdzavých a tmavočervených odtieňov akrylových farieb Mr. Paint a Ammo by Mig Jimenez pripravil povrch na ďalší postup. 

Tretia etapa bola čisto o odieraní a tvorbe odrenín pomocou produktu Scratches Effects od firmy Ammo by Mig Jimenez. Postup je veľmi jednoduchý. Na povrch nanesiem 2-3 jemné vrstvy prípravku, ďalej vrstvu farby a ihneď na to vytváram odreté miesta pomocou štetca navlhčeného vo vlažnej vode a starej ihly zo striekacej pištole. Na záver procesu celý povrch zafixujem pololesklým lakom. 

Záverečná časť stavby bola o štandardných patinovacích postupoch ako sú filtre, wash, fading, rendering, nanášanie blata, hrdze, stôp po mazive. Podľa referenčných fotiek som doplnil sneh na pásy. Na to mi poslúžil produkt Winterizer od firmy Ammo. Celá stavba tak bola kompletná. S výsledkom som spokojný. 

Verím, že vás týmto modelom inšpirujem a sami si niekedy takýto scifi traktor urobíte. S pozdravom Jano.