PANZERSHOW 2022 - REPORT

28.06.2022

Súťaž PANZERSHOW 2022 bola jednou z troch, ktoré som sa v prvej polovici roka rozhodol navštíviť. Táto voľba bola jednoznačná a jasná, pretože v mojom rebríčku obľúbených súťaží jej už roky patrí popredné miesto. Ani dva roky nútenej prestávky to nezmenili.

Už dlhšiu dobu som mal naplánované, že na súťaž budem cestovať spolu s Lukášom Kvietkom. Pred pár týždňami ma sprevádzala na súťaži v Rimavskej Sobote moja dcérka Adelka a keďže túto premiéru zvládla na výbornú, rozhodol som sa ju zobrať na celý víkend do Návsí a vôbec to neľutujem. Na celý život budeme mať krásne zážitky a spomienky.

PIATOK

Do Návsí sme cestovali v piatok ráno, s cieľom byť na obed na mieste. Keďže sme sa do cieľa dostali o čosi skôr, tento čas sme využili na neplánovanú návštevu Richarda Topalova v jeho elektro obchode v Jablunkove. Bonusom pre nás bolo, že okrem Richarda, sme tam stretli aj jeho brata Davida. Kto túto súrodeneckú dvojicu nepozná iba pripomeniem, že obaja sa venujú maľbe figúrok, sú milovníci histórie a Richard sa tiež venuje tvorbe diorám. Richard je historicky prvým držiteľom Bulldog cupu z roku 2007. Od tohto dátumu nás spája priateľstvo.

Niečo po dvanástej sme sa na autobusovej stanici v Návsí stretli s Marekom Zindulkom, jeho snúbenicou Marťou a synom Maxom. Po odporúčaní miestnych sme sa rozhodli, že sa naobedujeme v reštaurácii Prístav Kostkov. Bola to výborná voľba. Jedlo bolo úžasné a prostredie, kde sa reštaurácia nachádza, je prekrásne.

Cestou tam, sme zažili aj smutnú chvíľu, pretože sme autom míňali miesto, kde stál Penzión Kostkov. Naše zázemie minulých ročníkov. Bolo to neskutočné a hlavne na nepoznanie iné. Okrem jedného ročníka ma tento penzión sprevádzal od roku 2012 stále. Dá sa povedať, že aj on tvoril neopakovateľnú atmosféru tejto akcie. Tu som prvýkrát zobral na súťaž moju manželku, tu som sa lúčil so slobodou, na toto miesto sa viaže obrovské množstvo spomienok. Na rozdiel od budovy si tieto spomienky môžem niesť vo svojom vnútri stále. 

Po obede bola v pláne obhliadka bojovej techniky u pána Czudka. Mali sme si možnosť v pokoji obzrieť si stroje ako T-55 Kladivo, BRDM-2, OT-64 alebo Jašterku. Ja som si detailne nafotil stopy opotrebovania na jednotlivých strojoch, z ktorých v dohľadnej dobe urobím video na môj kanál.

Po prehliadke sme sa presunuli do Penziónu Buldoček v Horní Lomné. Príjemné prostredie rodinného penziónu zasadené do prekrásnej prírody. Hodili sme rýchlu sprchu, prezliekli sa a následne sa presunuli do Reštaurácie u Mrózka v Návsí, kde sme spolu s Radkom Dostálom a Láďom Vallom nachystali sálu na sobotu. Večer potom sa grilovalo mäso, opekali špekačky a dohadovali sme si detaily na sobotu. 

SOBOTA

V sobotu ráno sme trochu bojovali so vstávaním, a to najmä Adelka, pretože spať sme išli pomerne neskoro. Príchod na miesto súťaže sme mali dohodnutý na 7:00. Aj napriek ranným problémom sme meškali len niečo cez desať minút. Na mieste už makali Láďo s Radkom a so zvyškom organizačného tímu. Postupne prichádzali naši známi a my sme sa tešili, že sa po čase opäť vidíme. 

Našou hlavnou úlohou počas soboty bol workshop, ktorému sme sa nakoniec venovali len niečo cez hodinku, pretože boli iné dôležitejšie záležitosti, s ktorými sme chceli organizátorom pomôcť. Či už to bolo presúvanie modelov, keďže sa ich na Panzershow tohto roku zišlo mimoriadne veľa (súťažných modelov bolo viac než 550!), usmerňovanie modelárov, hodnotenie modelov a nakoniec asistencia pri udeľovaní krížov.

Už od skorého rána bolo jasné, že stoly v sále budú plné. Súťaže sa zúčastnilo pomerne slušné množstvo mládežníckych modelov. V senioroch oceňujem vysokú úroveň modelov v kategóriách lietadiel, veľké množstvo modelov v malej technike a diorámach. Jednoducho skvelé!

Pri prechádzaní jednotlivých modelov ma od začiatku oslovilo niekoľko kúskov. S úžasom som zistil, že všetky s od jedného autora. Asi dve hodiny som zisťoval, či niekto z mojich známych pozná modelára s menom Jan Srnec. Nik však nevedel o koho sa jedná. Nakoniec som mal šťastie, keď som intuitívne oslovil dvojicu modelárov s otázkou, či nepoznajú spomínaného pána modelára. Jeden z nich mi odpovedal: "To som ja". S Janom som mal niekoľkominútový rozhovor a som vďačný za to, že som ho mohol spoznať.

Kvalita v kategóriách lietadiel rozhodla, že hlavná cena (osem kilogramový Magister) putoval do rúk Jaromíra Fludera z KPM Zlín za model T 28 B v mierke 1/32. Výborná práca!

Po skončení súťaže sme pomohli s balením priestorov. Presunuli sme sa do nášho penziónu, kde sa k nám pridal Roman Vaško, Vojto Mitura a Pavel Pojezdala. Chvíľu sme posedeli a potom sme presunuli ku ostatným - ku Zajoncovi, kde sa pripravovali zemiakové placky so slaninou a smotanou alebo s maslom a cukrom. Všetci sme spoločne posedeli takmer do desiatej hodiny.

Nižšie nájdete fotografie súťažných modelov umiestnené do videa. 

Pre mňa osobne PANZERSHOW znamená viac ako len obyčajnú modelársku súťaž. Snažím sa robiť veci vo svojom živote s láskou a ľudia, ktorí sú za organizáciou tejto akcie to robia z celého srdca a je to cítiť. Nepotrebujem 2000 modelov, luxusné priestory a dokonalosť. Modely robím viac ako 25 rokov, za tie roky som prešiel množstvo súťaží, no len malá hŕstka z nich disponuje tým, čo má PANZERSHOW. Neviem to opísať viac, pretože je to pocit vojom vnútri. Viem povedať len to, že je to výnimočné a som za to veľmi vďačný. Vidíme sa na PANZERSHOW 2023!

Nakoniec by som chcel zo srdca poďakovať Alešovi Jurákovi a jeho rodine za pomoc s Adelkou. Sme radi, že sme vás spoznali a tešíme sa na ďalšie stretnutia.