Memoriál Roberta Vysloužila, Modelfest Šumperk 2022 - REPORT

09.10.2022

Po dlhých mesiacoch opäť s obrovskou chuťou sadám za klávesnicu svojho notebooku a píšem tieto riadky. Prečo s chuťou? Pretože som plný pozitívnych momentov uplynulých dní, zážitkov, ktoré navždy ostanú v mojom srdci, a na ktoré budem aj po rokoch spomínať rád. 

V noci som sa vrátil zo Šumperka, kde sa konal štvrtý ročník medzinárodnej modelárskej súťaže Memoriál Roberta Vysloužila - Modelfest Šumperk 2022. Na súťaž som tradične cestoval s Lukášom Kvietkom už v predstihu, pretože okrem súťaženia sme mali na starosť aj iné, pre nás veľmi príjemné záležitosti. Tými boli činnosti spojené so sprevádzaním hlavnej hviezdy súťaže - španielskeho modelára Jorge Porto Del Corrala. 

Piatok

Piatok sme odštartovali výdatnými raňajkami v Hoteli pod Radnicou v Šumperku, kde sme boli spolu s Jorgeom ubytovaní. V doobedňajších hodinách sme mali naplánovanú prehliadku radnice s vyhliadkou na celý Šumperk a jeho okolie. Počasie vyšlo na jednotku a my sme si užili prekrásne výhľady. 

Na obedné jedlo sme si vybrali reštauráciu Istria a vychutnali si vynikajúcu pizzu a pivo.

Niečo po štvrtej sme sa presunuli do Domu kultúry, kde už usilovne pracovali členovia modelárskeho klubu na prípravách sály. My sme si pripravili miestnosť na workshop tak, aby bolo všetko nachystané na sobotu a ľudia si to plnohodnotne užili. Iste viete, že workshopy mali tri bloky: 10:30 - 12:00 Jorge, 12:00 -13:30 ja a od 13:30 - 15:00 opäť Jorge. 

Večer sme strávili spoločne s modelármi, ktorí prišli do Šumperku už skôr, v príjemnom prostredí reštaurácie Arte. Sviečková bola fantastická!

Sobota

Nebudem tu rozpisovať všetko, pretože by to bolo nemožné. No to, čo týmto chcem vyjadriť, je obrovské uznanie, vďaka a pochvala celému organizačnému tímu na čele s Marekom Zindulkom. Za svoj život som toho pochodil pomerne veľa a viem porovnať. Modelfest 2022 je pre mňa jedno z najhodnotnejších podujatí, ktorého som sa mal možnosť zúčastniť. Vždy som razil názor, že skutočná hodnota súťaže spočíva v tom, koľko srdca sú ochotní do organizácie vložiť organizátori. A včera to bolo cítiť. Bolo to výnimočné!

Oficiálna štatistika hovorí, že včera sa na stoloch prezentovalo 897 modelov. Podotýkam, že modelov bolo veľa, ale čo je pre mňa dôležitejšie, mali vysokú kvalitu, čo ocenil aj hlavný hosť Jorge. Najsilnejšie kategórie boli najmä lietadlá. Doslova klenotmi boli modely Zdeňka Šebestu, Mareka Nováčka, Petra Píchu, Jana Srnca a Štefana Svobodu.

Hlavná cena ostala aj po roku v rukách Petra Píchu za model L-29 Delfín

Úprimne, včera som sa potešil, pretože som sa prvýkrát v živote osobne stretol s Pavlom Švejdom. Tí mladší asi nevedia o koho ide, no tí skôr narodení toto meno isto poznajú. Pamätám si ako som pred rokmi doslova hltal články o bojovej technike a diorámach z pera tohto modelára. Pre mňa je Pavel žijúcou legendou a som šťastný, že sme sa stretli. 

Workshopy prebiehali bez problémov. Téma bola zaujímavá a od ľudí viem, že ocenili najmä skutočnosť, že po skončení videli hotový produkt. Kus práce urobil najmä Jorge. Robiť trojhodinový blok je skutočne náročné!

Samostatnú pozornosť si zaslúži záverečný ceremoniál. To množstvo plakiet, vecných cien a pohárov, to som už nevidel veľmi dávno. Bolo to úžasné, emotívne a aj napriek tomu, že končilo pomerne neskoro, pre ľudí to nebol žiadny problém. Bola to dokonalá bodka za dňami, ktoré sme v Šumperku strávili. Chlapci nastavili latku veľmi vysoko a nepochybujem o tom, že ešte budú rásť. Vzhľadom na veľkosť, ktorou sa Modelfest tohto roku prezentoval, by som zvažoval dvojdňový formát, pretože aj tak väčšina ľudí aspoň jednu noc v Šumperku prespávalo, pretože v tak príjemnom prostredí, s takými ľuďmi a s takou atmosférou to nie je žiadny problém. Zo srdca ďakujem!